Sammanfattning från ordinarie styrelsemöte 2025-11-06

Fortsatt planering inför sessioner på nästa års vårmöte (patientsäkerhet) och NFKK (kris och beredskap).

Fortsatt medlemskap i EFLM Academy behandlades. Tillgång till material från CLSI kommer försvinna. Beslut om att kvarstå ytterligare ett år togs. Preliminärt medlemsenkät därefter, för att efterhöra fortsatt medlemskap i EFLM Academy.

Generell diskussion kring vilket mervärde ett medlemskap i SFKK ger medlemmarna. Detta kanske bör förtydligas. Frågan kommer avhandlas djupare på styrelseinternatet i december.

SFKKs hemsida har utarbetat en lösning för att erbjuda publicering av postrar och abstrakt från olika möten/konferenser.  Organisatörer för vårmötet 2026 kommer erbjudas att testa denna lösning.

Diskussion kring att SFKK kan uppmuntra till SPUR-inspektioner. Alla regioner genomför inte dessa.